Ako to začalo
Kriedu je miesto, kde jednotlivci, páry aj rodiny nachádzajú bezpečný priestor na sebapoznanie a rozvíjanie. Našu spoločnosť založila v Taliansku v roku 2017 Kristína Fulopová z vášne k ľuďom, vzťahom a emóciám.
Po 6 rokoch profesionálneho pôsobenia v Miláne sa Kristína presťahovala na Slovensko, kde sa Kriedu rozrástlo. Náš rozšírený tím tu pokračuje v rozvíjaní holistického prístupu, ktorý sa zameriava na celkovú pohodu – psychické a fyzické zdravie, osobnú identitu a ľudské prežívanie – s cieľom priniesť hĺbkové zlepšenie kvality života (nie iba liečenie symptómov).
Kriedu pôsobí v centre Žiliny a poskytuje poradenstvo v štyroch jazykoch: slovenčina, angličtina, taliančina a španielčina.
O kriedu prístupe
Kriedu holistický prístup k mentálnemu nastaveniu bol stvorený z vášne a zo skutočne pozorovanej potreby pre alternatívu v odvetviach, ktoré sa zaoberajú duševným zdravím.
Keď počujeme slovo „holistický“, možno si predstavíme nejaký hippie liek, možno abstraktný marketingový nástroj. Definícia holistického prístup je však konkrétnejšia:
HOLISTICKÝ = zvažuje celok, nie len časti
V praxi to znamená, že sa staviame k ľuďom ako komplexným bytostiam, nie zlomkom alebo problémom. Vytvárame spoločne stratégie na zlepšenie ich života celkovo, namiesto toho, aby sme sa len snažili nájsť riešenie ako priamu odpoveď na problém alebo symptóm.
Naše hodnoty
Základom kriedu prístupu je vášeň. Milujeme ľudí. Milujeme ľudskosť. Milujeme emócie. Milujeme učiť sa a pomáhať.
Ale čo presne znamená cítiť vášeň? Pre nás to znamená byť nadšení z toho, čo robíme; zobudiť sa každé ráno s pocitom, že to, čo robíme, má význam. A presne to sa snažíme preniesť na našich klientov. Veríme, že najlepší spôsob práce s ľuďmi je naviesť ich, aby sa do spolupráce ponorili a spolupodielali.
Kriedu je multidisciplinárny prístup, pretože spája poznatky, výskum a metódy z rôznych oblastí. Všetko to začalo záujmom o vzdelávacie systémy ako Montessori a Reggio Children. Nakoniec, so znalosťami psychológie, psychopatológie a sociológie bolo ťažšie presne kategorizovať, ktorý odbor je ten náš.
Dôvod, prečo je pre nás multidisciplinarita taká dôležitá, je ten, že nám dáva mentálnu otvorenosť a schopnosť vybrať si správny nástroj v správnom momente, a nielen postupovať podľa vopred definovanej metodológie.
Spolupracujeme aj s externými psychológmi, pedagógmi a inštitúciami, aby sme sa navzájom obohacovali a dopĺňali ponuku služieb.
Primárny aj sekundárny vedecký výskum je ďalším základným aspektom filozofie kriedu. Veda je pre nás kľúčová pre vývoj účinných a spoľahlivých postupov.
Pri realizácii vlastných štúdií, ako aj pri hodnotení externých, sa riadime štruktúrou Americkej Psychologickej Asociácie.
The National Center for Biotechnology Information (súčasť Národnej lekárskej knižnice Spojených štátov amerických) je naším zdrojom pre získanie dôkazov, aktualizácií vedeckých inovácií a odlíšenie trendov od objektivity.
Každá rastlina najlepšie prosperuje v pôde prispôsobenej jej biológii, potrebám, vlastnostiam a túžbam. V kriedu sa snažíme rozvíjať takúto pôdu s našimi klientmi.
V praxi to znamená úzko pracovať s prostredím našich klientov, a nie predpokladať, že všetko vieme z príručiek a študovaných metód.
Pred každým sedením sa klienta pýtame, ako sa cíti a či sa od nášho posledného stretnutia v jeho živote stalo niečo zaujímavé. To nám umožňuje pochopiť ich duševný a emocionálny stav predtým, ako pristúpime k plánovanému obsahu sedenia, často ho prispôsobíme aby správne odrážal klientov momentálny stav.
Veríme, že kreativitu treba podporovať vo všetkých jej formách. Je to fantastický nástroj na spojenie sa so sebou samým a so svojim okolím.
Aby bolo jasné, kreativita nie je len vizuálne umenie. Kreativita pre nás znamená stimulovať predstavivosť človeka, aby sme mu umožnili:
- vyjadriť sa (napr. „Skúmajte skladbu, ktorá vás inšpiruje k autentickosti“),
- nájsť alternatívne riešenia a spôsoby robenia vecí (napr. „Prečo si myslíte, že títo dvaja ľudia dospeli k odlišným záverom o tej istej otázke?“),
- byť viac napojený na prítomnosť a seba, ako aj na našu spoločnú prácu (napr. „Čo vo vás vyvolala predchádzajúca otázka?“).
Poslednou základnou hodnotou prístupu kriedu je organizovanosť. Zatiaľ čo intuícia a spontánnosť sú prítomné vo všetkých našich stretnutiach, materiály, ciele a obsah stretnutí sú dôkladne premyslené. To znamená, že:
- na začiatku spolupráce vždy vyhotovíme úvodný poradenský návrh, kde zosumarizujeme klientove vyjadrené potreby a načrtneme možné spôsoby spolupráce,
- naše programy sú plánované individuálne. Po zhruba 10 sedeniach iniciujeme hĺbkovú aktualizáciu,
- veľmi dôležité sú pre nás tiež dochvíľnosť, časová dostupnosť a flexibilita.
Ďalší členovia tímu
MA, PGDip. Henrieta Jánošová
Externá výpomoc. Psychologička so zameraním na psychické zdravie mamičiek, zakladateľka Hepy Mamy.
Ing. Peter Klocháň
Konateľ, Kreatívny manažér, Úvodná klientská asistencia.
MSc. Linda Blaesing
Externá výpomoc. Psychologička so zameraním na kognitívno behaviorálnu terapiu.